April 2009 Competition Results

Posters

  1 st Place – Coleman High School (Susan Walton – Angelica Willett “Wall of

Cultures”)

2 nd Place – North Muskegon High School (Bernadette Billock – Caroline Bonin

“Sewing the Common Thread”)

3 rd Place – Swartz Creek High School (Megan Kubu – Alex Niles “Hearts Beat”)

 

FRENCH

Dance

  1 st Place – Bay City Central High School (Kim Dodge – “Tecktonik – Free

Style”)

2 nd Place – Garber High School (Carole Halaka – “Le Can Can”)

 

Displays

  1 st Place – Bay City Central High School (Kim Dodge – “La culture de football en

France”)

2 nd Place – Garber High School (Carole Halaka – “Les Châteaux Inoubliables de

France”)

3 rd Place – Garber High School (Carole Halaka – “The Impressionist Movement

in France”)

 

Poetry/Interpretive Reading

  1 st Place – North Muskegon High School (Bernadette Billock – À Madame du

Châtelet”)

2 nd Place – North Muskegon High School (Bernadette Billock – “L’Homme et la

Mer”)

3 rd Place – Grand Ledge High School (Susan Sowle – “Madeleine”)

 

Skits

  1 st Place - Garber High School (Carole Halaka – “La vase rose du salon”)

2 nd Place - North Muskegon High School (Bernadette Billock – “Les vêtements

universels”)

3 rd Place TIE – Croswell-Lexington High School (Colleen Maki – “La Lutte des

familles”) AND North Muskegon High School (Bernadette Billock –

“L’animal parfait”)

 

Songs

1 st Place –– Grand Ledge High School (Susan Sowle – “Faux de Fa Fa”)

2 nd Place TIE – North Muskegon High School (Bernadette Billock – “Toi et moi”)

AND Beecher High School (Tréva Daniels-Carlson – “La Boulette”

3 rd Place – Standish-Sterling High School (Mark Lundgren “Ici-bas”)

 

GERMAN

Dance

No Entries

 

Display

1 st Place – Kingsley High School (Thomas Baker – “Ein Glockenspiel”)

2 nd Place – Bay City Central High School (Susan Elder – “Deutscher Einfluss auf

amerikanische Speisen”)

3 rd Place – St. Patrick High School (Mr. Holman – “Schloss Neuschwanstein”)

 

Poetry/Interpretive Reading

1 st Place – Bay City Central High School (Susan Elder – “Der Erlkönig”)

2 nd Place – Kingsley High School (Thomas Baker – “Rumpelstilzchen”)

 

Skits

1 st Place – Lakewood High School (Erin Stepek & Peter Adams – “Opas Engel”)

2 nd Place – Bay City Central High School (Susan Elder – “World’s Worst Waiter”)

 

Songs

1 st Place – Kingsley High School (Thomas Baker – “Ich kann nix dafür”)

2 nd Place – Grand Ledge High School (Amy Lago – “99 Luftballons”)

3 rd Place TIE – Standish Sterling Central High School (Mark Lundgren – “Die

Lotosblume” AND “Der Nussbaum”)

 

SPANISH

Dance

1 st Place – East Lansing High School (Merry Jo Hill – “La clave”)

2 nd Place – Bay City Central High School (Lori Anthony – “Dance by Katy ¡Oye!”)

3 rd Place – St. Patrick High School (Jennifer Leon – “Bembe de Plena – Bomba y

Plena de Puerto Rico”)

 

Displays

1 st Place – Kingsley High School (Maria Suomi – “México Lindo” AND “El Pasillo

de la Fama”)

2 nd Place – Gaylord High School (Stephanie Kalamber – “Ox Carts of Costa

Rica” AND “Venezuela”)

3 rd Place – Garber High School (Jill Collier – “Map of Spanish Speaking

Countries”)

Honorable Mention – Central Montcalm High School (Sheena Sanders – “Baile

Conmigo”) AND Breckenridge High School (Kristin Lennon – “Nicaragua”) AND Bay City Central High School (Lori Anthony – “Pamplona”)

 

Poetry/Interpretive Readings I/II

1 st Place – Coleman High School (Susan Walton – “Los Colores”)

2 nd Place – Beal City High School (Julie Christensen – “Los zapaticos de Rosa”)

3 rd Place – Beaverton High School (Kristen Haskin – “Chana y su rana”)

 

Poetry/Interpretive Readings III-V

1 st Place – Montabella High School (Niki Battjes – “Busco en la muerte la vida”)

2 nd Place – Lakewood High School (Mary Roessler – “6 poemas de los incas y

los aztecas”)

3 rd Place – Garber High School (Jill Collier – “El Ramo Azul”)

 

Skits I/II

1 st Place – East Jordan High School (Merri-Sue Cardwell – “Los 3 campesinos”)

2 nd Place – Garber High School (Rodrigo Barassi – “La boca ché”)

3 rd Place – St. Patrick High School (Jennifer Leon – “Pedro Pollito”)           

 

Skits III-V

1 st Place – Lakewood High School (Mary Roessler – “La leyenda de los árboles

de Flores Blancas”)

2 nd Place – The Midland Academy (Lisa Bonotto – “¡A acampar!”)

3 rd Place – Swartz Creek High School (Meagan Kubu – “El restaurante de sol”)

 

Songs I/II

1 st Place – Gaylord High School (Stephanie Kalember – “Día de Enero”)

2 nd Place – Kingsley High School (Maria Suomi – “Como la flor”)

3 rd Place – East Jordan High School (Merri-Sue Cardwell – “Ritmo Vuelta”)

 

Songs III-V

1 st Place – Central Montcalm High School (Sheena Sanders – “Olvídame”)

2 nd Place – Central Montcalm High School (Sheena Sanders – “Quiero Amarte”)

3 rd Place – Glen Lake High School (Jonathan Nelson – “Jueves”)