Award Ceremony

External Awards Ceremony

APRIL 28, 2015

NATIONAL SOCIETY DAUGHTERS OF FOUNDERS & PATRIOTS OF AMERICA

Sponsored by the Michigan Chapter of National Society DFPA
Presented by MAJ Jake Cornett
MS I Mia Segura

RESERVE OFFICERS ASSOCIATION AWARD
Sponsored by Michigan Department, ROA
Presented by MAJ Jake Cornett

MS II Alex Kraft
MS III Jessica F. Henderson
MS IV Zachary Spreitzer

 

THE MILITARY ORDER OF THE WORLD WARS AWARD
Sponsored by the Detroit Chapter of MOWW
Presented by MAJ Jake Cornett
MS I Jacob Walters
MS II Benjamin Good
MS III Cameron Bender

THE MILITARY OFFICERS ASSOCIATION OF AMERICA AWARD
Sponsored by the 262 Chapter ARMY & Navy Club of Grand Rapids MI
Presented by MOAA Representative LTC (Ret) Kenneth Scott

MS III Jennifer Swymeler

THE ASSOCIATION OF THE U.S. ARMY HISTORY AWARD
Presented by AUSA Representative and CMU '82 alumni from Fort Myer Virginia Global Campus Programs LTC (RET) John W. Anderson
MS IV Jared Winton

THE ASSOCIATION OF THE U.S. ARMY AWARD (AUSA)
Presented by AUSA Representative and CMU '82 alumni from Fort Myer Virginia Off-Campus Programs LTC (RET) John W. Anderson
MS III Kenneth Burns

VETERANS OF FOREIGN WARS OF THE USA AWARD
Presented by Mr. Richard Fish of the Mt. Pleasant Post 3033
MS III Evan Wachowski

AMERICAN VETERANS (AMVETS) AWARD
Presented by Jeannnie Schneider, Commander and Chair of AMVETS Red Arrow Post 1941 Americanism Program and AMVETS District V Chaplain.
MS II Graham Hansen

 

DAUGHTERS OF THE AMERICAN REVOLUTION
Sponsored by the Isabella County Chapter of DAR
Presented by Ms. Candace Henderson, Regent Isabella Chapter

MS IV Karina Pierce

NATIONAL SOJOURNERS AWARD
Presented by Mr. Bruce Archer, Secretary Chapter 316
MS II Casey Blades

DEPARTMENT OF THE ARMY SUPERIOR CADET AWARDS
Presented by Dr. Pamela Gates, Dean of the College of Humanities & Social & Behavioral Sciences
MS I Nicholas Howes
MS II Amelia Walker
MS III Aaron Laurentius
MS IV Tyler Womack

LTC RALPH L. COMER AWARD
Presented by MAJ Jake Cornett
MS IV Steven Calder

SPIRIT AWARD United Services Automobile Association (USAA)
Presented by MAJ Jake Cornett
MS IV Joseph Kruse

The National Defense Transportation Associaiton
Presented by MAJ Jake Cornett
MSIV Zachary Spreitzer



April 30, 2014


NATIONAL SOCIETY DAUGHTERS OF FOUNDERS & PATRIOTS OF AMERICA
Sponsored by the Michigan Chapter of National Society DFPA
Presented by LTC Greg Thayer, Military Science Department Chairperson
MS I Michon Girardot


RESERVE OFFICERS ASSOCIATION AWARD
Sponsored by Michigan Department, ROA
Presented by LTC (R) Terry Hawn, Travers City, Michigan
MS II James Delong
MS III Karina Pierce
MS IV Nathan Denig
 
THE MILITARY ORDER OF THE WORLD WARS AWARD
Sponsored by the Detroit Chapter of MOWW
Presented by LT Mary Sue Layle, ANC Former
MS I Tyler Pachesny
MS II Evan Wachowski
MS III Zachary Spreitzer
 
THE MILITARY OFFICERS ASSOCIATION OF AMERICA AWARD
Sponsored by the 262 Chapter ARMY & Navy Club of Grand Rapids MI
Presented by MOAA Representative COL (R) Theodore Hummel
III William Cynecki

 

THE ASSOCIATION OF THE U.S. ARMY HISTORY AWARD
Presented by CMU '82 alumni from Fort Myer Virginia Off-Campus Programs   LTC (RET) John W. Anderson
MS IV Andrew Stow
 
THE ASSOCIATION OF THE U.S. ARMY AWARD (AUSA)
Presented by CMU '82 alumni from Fort Myer Virginia Off-Campus Programs LTC (RET) John W. Anderson
MS III Wongwang Kim

VETERANS OF FOREIGN WARS OF THE USA AWARD
Presented by Commander SSG Bill Paine of the Mt. Pleasant Post
MS IV Nicholas Palka
 
AMERICAN VETERANS (AMVETS) AWARD
Presented by SSG Bill Paine on behalf of the AMETS
MS IV Ross Teeple
 
DAUGHTERS OF THE AMERICAN REVOLUTION
National Defense Committee Award
Sponsored by the Isabella County Chapter of DAR
Presented by Ms. Candace Henderson, Regent Isabella Chapter
MS IV Daniel McCarthy
 
NATIONAL SOJOURNERS AWARD
Presented by LTC Greg Thayer
MS II Kenneth Burns
 
SONS OF THE AMERICAN REVOLUTION AWARD
Presented by LTC Greg Thayer
MSII Cameron Bender
 
DEPARTMENT OF THE ARMY SUPERIOR CADET AWARDS
Presented by LTC Greg Thayer
MS I Jacob Olechnowicz
MS II Jeremy Herzberg
MS III Steven Calder
MS IV Derek Booker
 
LTC RALPH L. COMER AWARD
Presented by LTC Greg Thayer
MS IV Tyler Womack

SPIRIT AWARD
United Services Automobile Association (USAA)
Presented by LTC Greg Thayer
MS IV Sven Alm


April 17, 2013

DAUGHTERS OF FOUNDERS & PATRIOTS OF AMERICA AWARD
Sponsored by the Michigan Chapter of National Society DFPA
Presented by Dr. Gary Shapiro, Provost, Central Michigan University
MS II Cameron Giardini
 
RESERVE OFFICERS ASSOCIATION AWARD
Sponsored by Michigan Department, ROA
Presented by LTC Greg Thayer, Chair of the Military Science Department
MS II Steven Calder            
MS III Andrew Stow
MS IV Jared Mullins
 
THE MILITARY ORDER OF THE WORLD WARS AWARD
Sponsored by the Mid-Michigan Chapter of MOWW
Presented on behalf of the by RTOC alumni LTC (R) Ken Scott
MS I Jeremy Herzberg
MS II Garrett Kanik
MS III Kirsten Jex
 
THE MILITARY OFFICERS ASSOCIATION OF AMERICA AWARD
Sponsored by the 262 Chapter ARMY & Navy Club of Grand Rapids MI
Presented by MOAA representative and ROTC Alumni LTC (R) Ken Scott
III Jared Price

 
THE ASSOCIATION OF THE U.S. ARMY HISTORY AWARD
Presented by CMU ’82 alumni from Fort Myer Virginia Off-Campus Programs   LTC (R) John W. Anderson
MS IV Bryce Masterson
 
THE ASSOCIATION OF THE U.S. ARMY AWARD (AUSA)
Presented by CMU ’82 alumni from Fort Myer Virginia Off-Campus Programs   LTC (R) John W. Anderson
MS III Sean Kirley
 
VETERANS OF FOREIGN WARS OF THE USA AWARD
Presented by Commander SSG Bill Paine of the Mt. Pleasant Post
MS IV Marshall Halas
AMERICAN VETERANS (AMVETS) AWARD
Presented by SSG Bill Paine on behalf of the AMETS
MS IV Gillen Papenfuse
 
DAUGHTERS OF THE AMERICAN REVOLUTION AWARD
Sponsored by the Isabella County Chapter of DAR
Presented by Ms. Candace Henderson, Regent
MS IV Weston Waldron
 
NATIONAL SOJOURNERS AWARD
Presented by COL (R) Ted Hummel, President of CMU ROTC Alumni Board
MS II Daniel McCarthy
 
SONS OF THE AMERICAN REVOLUTION AWARD
Sponsored by the Michigan Society of SAR
Presented by COL (R) Ted Hummel, President of CMU ROTC Alumni Board
MS I Rory Bender (pictured below)
 
THE SOCIETY OF THE WAR OF 1812 ARMY ROTC AWARD
Presented by LTC Greg Thayer
MS II Tyler Womack
 
DEPARTMENT OF THE ARMY SUPERIOR CADET AWARDS
Presented by LTC Greg Thayer
MS I Kenneth Burns
MS II Karina Pierce
MS III Aaron Ellison
MS IV Nicholas Fiebke
 
LTC RALPH L. COMER AWARD
Presented by LTC Greg Thayer
MS IV Megan McBride (pictured below)
 

SPIRIT AWARD United Services Automobile Association (USAA)
Presented by LTC Greg Thayer
MS IV Joshua Hoisington (pictured below)
 
National Defense Transportation Association
Presented by LTC Greg Thayer
MSIII Daniel McCarthy
Prior to the Awards Ceremony Cadets and influential individuals from both the military and civilian world enjoyed refreshments and visiting. If you'd like more information regarding this event, or are interested in what else the Chippewa Battalion has to offer contact us at
 cmu-rotc@cmich.edu

 

 

  

 GMA%20Awards%20April%205%202013

GMA Awards, April 5, 2013
Dearborn Michigan

Ten ROTC Cadets and LTC Greg Thayer traveled to Dearborn Mcihgian for the Greater Michigan / NDIA banquet and awards ceremony. Michigan ROTC Cadets were recognized for their accomplishments and services. The banquet also provided an opportunity for social networking for the Government and local defense industries. 

 Pictured are: CDT's Calder; Burns; Meyers; LTC Thayer; CDT's Slavin: Jex; Crittendon; Masterson

Missing from photo are: CDT's Colon; Pierce and Grabow