Celebrating CMU's 2020 Retirees

​Due to the continuing challenges presented by the ongoing COVID-19 pandemic, we are unable to host our annual ceremony to recognize retirees. Until we are able to meet again in person, we honor and recognize your contributions to our university community in this virtual format.

Thank you for all you have done and continue to do for our students and for the Central Michigan University community!


Retiree

Name Department
Sarah Avery Museum Studies
Margaret (Peg) Bailey Registrar's Office
Brian Baker Public Broadcasting
Sharon Bendele Building Services
Timothy Carter Building Services
Lori Conroy University Communications
Thomas Czarnecki Facilities Management
Ginger Deming Building Services
John Dillon Architectural Trades
Marvin Dutmers Facilities Management
Paula Erskin Athletics
Cynthia Gall Journalism
Kimberly Garber Registrar's Office
Robert Guzowski Refrigeration and Control
John Hester Building Services
Brenda Hoyle HR - Central Health Improvement Program
Roxanne Jordan College of Education and Human Services
Michael Jorgensen School of Music
Vicky Kauffman CMU Online
Beth Kenny Faculty Approval Services
Jill Ley College of Education and Human Services
Michael Mater Building Services
Dawn Musser Internal Audit
Terri Nelson University Communications
Susan Russell Printing Services
Brenda Schafer Student Account Services and University Billing
Christina Simmer Building Services
Thomas Smith Building Services
Jeanette Smith Student Activities and Involvement
Alger Smock Facilities Management
Karen Straus Printing Services
Sherry Theisen Registrar's Office
Lauralyn Widrig-Gross CMU Bookstore
Denise Wilson Facilities Management
Nancy Worgess CBA - Dean's Office
Carolyn Wrisley Registrar's Office
Anthony Yager Telecommunication Services
Patty Zuker Building Services

Emeritus

Name Department
Abalo Adewui Teacher Education and Professional Development
David Ash Research and Graduate Studies
Richard Backs Psychology
Michael Ball Infrastructure - OIT
Michelle Bartlett Data and CRM Services - OIT
Brigitte Bechtold Sociology, Anthropology and Social Work
Elaine Betts Physical Therapy Program
Thomas Brauch English Language and Literature
William Brevda English Language and Literature
Audrey Brown Research Compliance
James Cappel Business Information Systems
Debasish Chakraborty Economics
Steven Couture English Language Institute
William Dailey Communication
Ian Davison Academic Affairs
Gary Gagnon Marketing and Hospitality Services Administration
Becky Gilbert Payroll and Travel Services
Gary Hayes School of Accounting
James Hill Economics
William Hood School of Accounting
James Irwin Economics
Jane Johnson Academic Advising
Eric Johnson History
Carl Johnson Psychology
Barbara Klocko Educational Leadership
Timothy Knickerbocker Academic Computing - OIT
Janet Lein World Languages and Cultures
Michael Libbee Geography and Environmental Studies
Susan Lindahl School of Music
Edgar Long Human Development and Family Studies
Diana Luehm English Language and Literature
Deborah McAlpin Advising Student Services
Paula McDade Faculty Approval Services
Catherine McDevitt Economics
Athena McLean Sociology, Anthropology and Social Work
Mark Poindexter School of Broadcast and Cinematic Arts
Ross Rapaport Counseling Center
Roger Rehm Office of Information Technology
Norma Richardson World Languages and Cultures
Grant Skomski Residence Life
Linda Slater Plant Engineering and Planning
William Sykes School of Broadcast and Cinematic Arts
Denise Webster The Herbert H. and Grace A. Dow College of Health Professions
David Whale Educational Leadership
Straum Yorton HR - Central Health Improvement Program