President's Faculty Award Recipients

‚ÄčThe President's Award for Outstanding Research and Creative Activity recognizes the achievements of senior faculty members; to qualify for the award, one must be a current tenured faculty member. The award selection committee considers the nominee's research and creative activities throughout their careers, with a special emphasis on accomplishments while at CMU.

2020-2021
En-Bing Lin - Mathematics
Tanya Domina - Fashion Merchandising & Design

2019-2020
Bradley Swanson - Biology
Jason Taylor
- Economics

2018-2019
Ute Hochgeschwender - College of Medicine
Guy Newland - Philosophy & Religion

2017-2018
Adam Epstein - Finance & Law
Anna Monfils - Biology

2016-2017
Veronica Barone - Physics
Joanne Dannenhoffer - Biology
Michael Pisani - Management

2015-2016
Solomon Getahun - History
Juan Peralta - Physics

2014-2015
Rachel Caspari - Sociology, Anthropology & Socal Work
Marco Fornari - Physics
Sivaram Narayan - Mathematics

2013-2014
Larissa Niec - Psychology
Thomas Weirich - Accounting

2012-2013
Donald Uzarski - Biology
Jeffrey Weinstock - English Language & Literature

2011-2012
Koblar Alan Jackson - Physics
Michael J. Papa - Communication and Dramatic Arts

2010-2011
Gary Dunbar - Psychology
Mihai Horoi - Physics

2009-2010
Bryan Gibson - Psychology

2008-2009
Kathleen Counter Benison - Geology
Timothy S. Hartshorne - Psychology

2007-2008
Brigitte Bechtold - Sociology, Anthropology and Social Work
Valeri Petkov - Physics

2006-2007
Claudia Douglass - Biology
Alexandra Mascolo-David - Music

2005-2006
Yury Ionin - Mathematics
Carl Lee - Mathematics

2004-2005
Felix Famoye - Mathematics
Peter Orlik - Broadcast and Cinematic Arts

2003-2004
Harry Mika - Sociology, Anthropology and Social Work
John Wright - Philosophy and Religion

2002-2003
Carl Johnson - Psychology
Ronnie Apter - English

2001-2002
Leonard Leiberman - Sociology, Anthropology & Social Work
Debra Poole - Psychology

2000-2001
Eric Johnson - History
Mohan Shrikhande - Mathematics

1999-2000
Thomas Benjamin - History
Bobby Howell - Chemistry

1998-1999
Reed Wicander - Geology
Robert Hohner - Music

1997-1998
David Gilingham - Music
Robert Stecker - Philosophy

1996-1997
Terry Beehr - Psychology
William Browne - Political Science

1995-1996
Daniel Wujek - Biology
Karen Mohr Chavez - Sociology, Anthropology & Social Work